پنج شنبه ٢٠ مرداد ١٤٠١ - 
1 2 3
 
منو اصلی
 
 

"برنامه میانسالان"

معرفی

   جمعيت گروه سني ميانسالان در كشور نزدیک به نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهد  واين جمعیت بطور روز افزونی در حال افزایش است ؛ بطوريكه قاعده پهن هرم سنی جمعیت در کشورهای جوان از جمله كشورما در سالهای آینده به گروههای سنی بالای 60 سال تعلق خواهدگرفت.

    بیماری در اين گروه بیشـترین فشار اجتماعي و اقتصادی را به جامــعه وارد می کند و به علت حضور ميانسالان در محيط هاي كاري بیشترین روزهای کاری بدون یاکم بازده را ایجاد مي كند. بیماریها در این گروه سنی نه تنها بر میزان در آمدزایی موثر است ، بلکه مي تواند در خصوص مسائل اجتماعي مشكلاتي ايجاد نمايد.

   ميانسالان يا به عبارت ديگر والدين محور سلامت خانواده هستند. مرگ ومير  و ناتواني آنها همه ابعاد سلامت خانواده را تحت تاثير قرار مي دهد.خطرات تهدید کننده سلامتی اين گروه بر سلامت سایر گروههاي سنی در خانواده نیز موثر است.علاوه بر تاثير ناشي از سير طبيعي بيماريها در مجموعه خانواده به اين نكته نيز بايد توجه داشت كه با توجه به يادگيري رفتار در خانواده و نقش والدين در شبكه يادگيري اجتماعي ،آثار اين رفتارها بر جنبه هاي مختلف سلامت و بيماري وتاثير آن در فرهنگ رفتاري همه اعضاي خانواده كاملا مشخص است.              

    رسالت برنامه سلامت ميانسالان ارتقاء‌ ، توانمندی در جهت  حفظ سلامت كليه زنان و مردان ميانسال صرف نظر از مليت،مذهب،قوميت،محل سكونت و ...مي باشد.

  بخشي از مشكلات سلامت ميانسالان به علت ناكافي بودن آگاهي زنان از اهميت توجه به روش‌هاي پيشگيري از ابتلا به اين بیماریها ايجاد شده  ،لذا در همه برنامه هاي ميانسالان "آموزش گروه هدف" از اصلي ترين فعاليت ها در نظر گرفته شده است. در عين حال اميد به زندگي در كشور در حال افزايش است بايد با اهميت دادن به سلامت ميانسالان از افزايش طول عمر همراه با سلامت کامل جسمی،اجتماعی و روانی  حمایت كنيم .

   هدف كلي و  دراز مدت برنامه ، كاهش موربيديتي ، مورتاليتي ، بهبود كيفيت زندگي و اهداف كوتاه مدت آن شامل ارتقاي شيوه زندگي ،پيشگيري و تشخيص زود هنگام عوامل خطر و بيماريهاي مهم و اولي در هر يك از افراد گروه هدف مي باشد كه دستيابي به آن از طريق استراتژي هاي زير طراحي شده است.

  الف)آموزش به كاركنان در خصوص نحوه اجراي صحیح برنامه و توجیه برنامه به گروه هدف ،

  ب)اطلاع رساني به جامعه در خصوص اهداف و نحوه اجراي برنامه ،

  ج)تشكيل پرونده الکترونیک براي مراجعين میانسال،

  د)افزايش آگاهي مراجعين در خصوص مشكلات سلامتي و اهمیت انجام خودمراقبتی،   

  ه)در صورت لزوم ارجاع ، پيگيري  و معرفی مراکز استاندارد تخصصی به بیماران طبق دستورالعمل.

 

 

 

   دانلود فایل : چک لیست وزارت- سال 97.pdf           حجم فایل 1417 KB
   دانلود فایل : چک لیست کرونا.pdf           حجم فایل 311 KB
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی - مرکز بهداشت شمال تهران
آدرس : تهران - خیابان شریعتی - نرسیده به پل سیدخندان - کوچه اشراقی - پلاک 2/16
تلفن : 88511361 - 021
پست الکترونیک : mbsh@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.