پنج شنبه ٢٠ مرداد ١٤٠١ - 
1 2 3
 
منو اصلی
صفحه اصلي > مطالب آموزشي > روزه داری و بهداشت دهان و دندان 
 
 

روزه داری  و بهداشت دهان ودندان

روزه از فرائض و واجبات دین است که در دین اسلام و آیات الهی دستور آن آممده است و حتی در کتب آسمانی و ادیان پیش از اسلام هم وجود داشته است.

علم امروز و تحقیقات فراوان که توسط دانشمندان علوم پزشکی نجام شده است تاثیر مفید روزه بر سلامت جسم و روح را ثابت کرده است .

بر این اساس اگر عمل به دستور الهی را هماهنگ با برنامه های بهداشت فردی انجام دهیم بی تردید روزه نه تنها سبب آسیب به جسم وجان نخواهد شد بلکه افزایش سطح سلامتی را هم موجب می شود.

از جمله مواردی که در این زمینه به ان میتوان اشاره کرد رعایت صحیح نکات بهداشت دهان و دندان در ایام روزه داری است که اگر به آن توجه شود هیچ مشکلی از نظر سلامت دهان و دندان در ماه مبارک رمضان پیش نخواهد آمد.

نکات قابل توجه بهداشت دهان ودندان در ایام روزه داری:

  • بسیار  مفید خواهد بود که چند هفته قبل از شروع ماه مبارک رمضان با مراجعه به دندانپزشک و انجام معاینه کامل دهان ودندان ها از وضعیت سلامت آنها اطمینان حاصل کنید و اگر چنانچه نیاز به درمان های دندانپزشکی بود قبل از شروع ماه رمضان این درمانها را انجام دهید تا در ایام روزه داری تا حد امکان با درد ، عفونت و یا سایر مشکلات دهان و دندان ها مواجه نشوید زیرا انجام برخی از درمانها ی دندانپزشکی سبب باطل شدن روزه خواهد شد.
  • به بهداشت دهان و دندان خود در ماه مبارک رمضان توجه بیشتری داشته باشید.
  • مسواک زدن در هنگام روزه داری اگر با دقت کافی انجام شود سبب باطل شدن روزه نمیشود.
  • حتما شب قبل از خواب مدت حداقل 3 دقیقه دندان ها را به طور کامل مسواک کنیدپس از آن با استفاده از نخ دندان فضاهای بین دندانی را کاملا تمیز کنید.
  • پس از صرف وعده غذایی سحر عمل مسواک وکشیدن نخ دندان  را انجام دهید.
  • از خوردن برخی مواد غذایی که صرف آنها موجب ایجاد بوی بد دهان می شود مانند سیر و پیاز هنگام سحر خودداری نمایید تا بوی ناشی از خوردن آنها سبب ایجاد مشکل برای شما و اطرافیان نشود.
  • با توجه به اینکه در طول روز ساعات زیادی عمل خوردن و آشامیدن انجام نمی شود دهان ممکن است دچار خشکی شود و تجمع پلاک میکروبی بر روی سطح دندانها افزایش یابد که احتمال پوسیدگی دندان و تجمع جرم دندانی را افزایش می دهد لذا برای جلوگیری  از ایجاد مشکل توصیه می شود که علاوه بر مسواک زدن آخر شب و سحر در طول روز هم شستشوی دهان انجام شود.
  • معمولا در برخی افراد چند ساعت قبل از زمان افطار به علت گرسنگی و استفاده بدن از ذخایر چربی موجود در بدن برای تامین کالری مورد نیاز بوی خاصی از دهان استشمام می شود که پس از صرف افطار این بو خود به خود برطرف خواهد شد.

 

  • چنانچه عادت به نوشیدن شیر قبل از خواب شب دارید این کار را قبل از مسواک زدن انجام دهید و پس از آن بهتر است چیزی نخورید یا نیاشامید و با دهان پاکیزه بخوابید.

 دهان راه تلاوت قران است آن را با مسواک پاکیزه نگهدارید.

 

 

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی - مرکز بهداشت شمال تهران
آدرس : تهران - خیابان شریعتی - نرسیده به پل سیدخندان - کوچه اشراقی - پلاک 2/16
تلفن : 88511361 - 021
پست الکترونیک : mbsh@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.