سه شنبه ٣٠ مهر ١٣٩٨ - 
1 2
 
منو اصلی
صفحه اصلي > واحدهاي ستادي > واحد سلامت نوجوانان و جوانان و مدارس 
 
 

 

 واحد سلامت نوجوانان ، جوانان و  مدارس 

کودکان و نوجوانان گروه 7( تا 18 سال) آینده سازان کشور هستند ، بدین سبب سلامت جسمی ، روانی و اجتماعی آنان تضمین کننده سلامت حال و آینده جامعه است . توجه به بهداشت این گروه از اهمیت ویژه ای  برخوردار است چرا که :

  1. بخش عظیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند .
  2. به دلیل کامل نشدن مهارت ها و شرایط سنی ، آسیب پذیر و در معرض ابتلاء به بیماریهای عفونی خطرناک هستند
  3. پایه گذاری رفتارهای بهداشتی در این سنین صورت می گیرد .
  4. از مهمترین گروههای در معرض خطر حوادث ، سوانح و نیز خشونت هستند.
  5. دانش آموزان چون در سن فراگیری هستند قادرند آموزشهای بهداشتی را به خوبی بیاموزند ، بکار گیرند و به خانواده و اجتماع انتقال دهند .

با توجه به این نکات برنامه بهداشت مدارس از جایگاه و اهمیت ویژه ای در ارتقاء سطح سلامت دانش آموزان و جامعه برخوردار است . مجریان این برنامه تلاش می کنند از طریق جلب مشارکت دانش آموزان ، اولیاء آنان و کارکنان مدارس به اهداف خود دست یابند .

  در اين ميان نقش اصلي را والدين بر عهده دارند و همگام با آنان مسئولين خدمات بهداشتي و درماني بخصوص متوليان بهداشت مدارس در اين وظيفه مهم سهيم مي باشند و به عهده ايشان است تا بتوانند با تشخيص سريع نقايص جسمي و رواني دانش آموزان را شناسائي و درمان نمايند و سعي نمايند تا آنچه كه استعداد و قابليت هاي دانش آموز رابه زحمت انداخته پيش بيني و بررسي شود و حالات مرضي كه منجـر به ناتواني يا بي استعدادي او شده شناسائي تا به هدفي كه رسيدن به تامين بهترين فرم تطابق مدرسه با امكانات موجود وتوان هر دانش آموز است

 هدف از بهداشت مدارس تأمین ، حفظ و ارتقای سلامت جسمانی و روانی دانش آموزان و در نهایت جامعه است . دانش آموزان باید بدانند چگونه از خود مراقبت نمایند و چه اقداماتی برای سالم نگاهداشتن اعضاء بدن خود انجام دهند ؟ بهداشت محیط در سلامت افراد جامعه چه نقشی دارد و تغذیه صحیح تا چه حد در سلامت جسمی و پیشرفت تحصیلی آنها موثر است ؟

 

   

 

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی - مرکز بهداشت شمال تهران
آدرس : تهران - خیابان شریعتی - نرسیده به پل سیدخندان - کوچه اشراقی - پلاک 2/16
تلفن : 88511361 - 021
پست الکترونیک : shc_sbmu@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.